Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Etiketë: nerashti

KF Nerashti shpallet kampion ne ligen komunale per sezonin 2016-2017

ezoni mbarroj, kupa u fitua dhe i gjithe fshati u gezua.Keta djelmosha qe i shihni ne foto jane ata qe dje i dhane feste fshatit, jane ata te cilet i dhane titullin KAMPION fshatit.Na keni bere krenare, puna juaj e palodhshme dje u kurorezua, andaj ne emer te kryesise se klubit, trajnerit dhe gjithe stafit te klubit desha te ju falenderoj per cdo pike djerse qe keni derdhur dhe kupen e Kampionit na e sollet ne Nerasht.Ju falenderoj per mundin qe keni dhene, per shpirtin luftarak qe keni treguar dhe per edukaten sportive te deshmuar gjate gjithe kampionatit.Ju meritoni shume, andaj shpresoj qe perkrahja qe kemi patur nga i gjithe fshati nuk do mungoj edhe ne te ardhmen.
Disa fjale edhe per publikun, bashkfshataret tane,te cilet dje i madh e i vogel ishin ne stadium ne numer te madh.Keni qene me ne ne vazhdimesi te kampionatit na keni dhene perkrahje ne cdo sekond te luajtur andaj jemi shume mirenjohes dhe nga thellesia e zemres ju themi sot Faleminderit.
Faleminderit bashkfshatareve tane gjithashtu edhe per ndihmen financiare qe i ofruan klubit.Kur ne si kryesi kerkuam ndihme, ju nuk nguruat aspak na dolet krahe, na mbeshtetet dhe sot festojme te gjithe bashke.Pa ju kjo feste nuk do ishte e mundshme andaj faleminderit edhe njehere nga zemra.Shpresojme te jeni prane nesh edhe ne sfidat tjera qe na presin.
Faleminderit trajnereve dhe gjithe stafit te cilet morren persiper te udheheqin me klubin aty ku eshte lufta pra ne fushe.
Besoj se ne pergjithesi nje cope falenderimi ka arritur te cdokush, kjo ishte nje lloj permbledhje e gjithe kampionatit, disa fjale te cilat dolen nga brendia e zemres.
Vazhdojme ende me te forte
P.S. Jo rastesisht zgjodha kete foto pasi mendoj se ka merituar epitetin Foto e Dites ?
#FORCANERASHTI
#FORCAKAMPIONA
https://www.facebook.com/lfktetova/videos/1398407120218412/

Nerashti dy javë pa ujë të pijshëm (VIDEO)

Ndonëse se para një viti u lëshuar në përdorim ujësjellësi i ri, banorët e fshatit Nerasht të komunës së Tearcës prej dy javësh kanë ngelur pa ujë për pije. Sipas banorëve, nuk bëhet fjalë për defekt në rrjetin e ri por problemi qëndron tek faturat e pashlyera.
“Ka dy javë që është ndal uji sërish e kemi ujin e vjetër, e kanë shty në gypa atë, ama për të pijë nuk bën”.
“Ne jemi në mëhallën e epërme ujë nuk ka tek ne, marrim ujin e motshëm ska shtypje nuk mbërrin te ne atje”.
“Ujë kemi por prej fushës Odrit, ky i riu nuk mbërrin deri tek ne”.
Nga ndërmarrja publike komunale ‘Higjiena’ thonë se defekti është shkaktuar si pasojë e disa banorëve të pandërgjegjshëm që janë kyçur në sistem në mënyrë ilegale.
“Atje keqpërdoret uji i pijes për vaditje të bahçeve. U deklaruan mbi 1000 shtëpi se janë pa ujë sipas Alsatit, por në të vërtetë ato nuk pranojnë as marrëveshje për kyçje në sistem. Shkojnë e ndalin vet pompën edhe pse nuk kanë të drejtë ta prekin sistemin pa na tregu neve. Duhet të lajmërojnë që të kyçim pompat mos vij deri tek defekti, sikurse ka ndodh tash njëra pompë ka defekt”, tha Mefail Miftari, drejtor i NPK “Higjiena” Tearcë.
Kreu i komunës së Tearcës Isen Asani, ka kërkuar një takim me banorët, përfaqësuesit e bashkësisë lokale dhe imamin e xhamisë së fshatit, për të gjetur një zgjidhje këtë problem. Sipas Asanit, banorët disa herë kanë refuzuar takimin me autoritet lokale.

https://www.facebook.com/nerashti/videos/1331686226847318/

Amir Elezi i ftuar në TV21

Sonte (e martë) në ora 22:15, në emisionin “Click Plus” të TV 21, i ftuar është, Amir Elezi zëdhënës i Lëvizjes BESA dhe koordinator për Komunën e Tearcës.

Ju ftojmë ta ndiqni!

Apel për Solidaritet

Të nderuar bashkëfshatarë,

Shoqata “Solidariteti-Nerasht” me ndihmën e të gjithë juve, merr përsipër ndërtimin e shtëpisë për z. Musa Bakiu. Ju bëjmë apel të gjithëve për ndihmë dhe solidarizim. Zoti na ndihmoftë.

Për më shumë informata në lidhje me këtë aksion mund të drejtoheni tek Arben Fejzuli, Raman Ziberi ose Hesat Osmani.

Së shpejti, video-dokumetar 20 vjet i vjetër!

Të nderuar bashkëfshatarë,

Ditët në vazhdim në faqen tonë bashkarisht do të mund të ndjekim një video-dokumentar të vitit 1995 rreth fshatit Nerasht, realizuar nga RTM para 20 vitesh! Në vazhdim keni disa fotografi, kurse videot do të shpërndahen ditët në vijim, pasi të përpunohen. Nerashti ka histori dhe kulturë!

Tearca lidhet me Shkupin

Ndryshe, aktualisht në disa raste për në Shkup, banorët e Komunës së Tearcës e shfrytëzojnë rrugën Jegunoc-Shkup, ndërsa me këtë lidhje do të shfrytëzohet rruga nga fshati Nerasht. Gjatë luftës së 2001-shit, kjo rrugë është hapur dhe shfrytëzuar nga banorët e Komunës së Tearcës për komunikim me Radushën.

Shkurtohet rruga e banorëve të Komunës së Tearcës për në Shkup. Nëse banorët e kësaj ane deri më tash duhej të vinin së pari në Tetovë dhe pastaj për në Shkup, për një kohë të shkurtë pritet që të aktivizohet rruga Nerasht – Jegunoc – Radushë deri në Shkup. Aktualisht ka filluar faza e parë e rregullimit të kësaj rruge e cila ka një gjerësi prej 5 metra dhe gjatësi rreth dy kilometra. Mjetet për rregullimin e kësaj rruge i ka ndarë Banka Evropiane për Zhvillim. Kryetari i Komunës së Tearcës, Isen Asani, të martën ka qenduar për vizitë në fshatin Nerashtë, në pjesën ku punohet për rregullimin e rrugës. Ai thotë se kjo do të ndihmojë shumë në shkarkimin e rrugës Jazhincë-Tetovë.

“Në vazhdën e projekteve për përmirësimin e infrastukturës tonë kësaj radhe punohet në hapjen e rrugës nga fshati Nerasht që do të lidhet me Komunën e Jegunocit, pastaj fshatrat Vorcë drejt Radushës, në kontekst kjo rrugë do të jetë një rrugë më rëndësi vitale për të gjithë banorët e Komunës së Tearcës. Duke filluar nga Nerashti, fshati Dobrosht deri në kufi në fshatin Jazhincë, për arsye se nesër qytetarët që do të lëvizin në këtë rrugë, pra shkurtohet rruga për në Shkup të paktën 20 apo30 kilometra. Prej fshatit Nerasht deri në Tetovë ka të paktën 20 kilometra, pra qytetarët arrijnë në Shkup duke i ikur rrugës regjionale Tetovë – Jazhincë, rrugë që është e ngarkuar dhe për fat të keq mban epitetin rruga e vdekjes. Kështu me ndërtimin e kësaj rruge do të shkarkohet rruga Tetovë- Jazhincë, kurse për këtë rrugë mjetet janë të siguruara nga banka evropiane për investime dhe kap vlerën mbi 200 mijë euro, pra jemi në fazën e fillimit dhe besoj se nëse nuk del ndonjë problem, do të jemi gati për dy muaj në aktin final”, deklaroi Hasani. Ndryshe, aktualisht në disa raste për në Shkup, banorët e Komunës së Tearcës e shfrytëzojnë rrugën Jegunoc-Shkup, ndërsa me këtë lidhje do të shfrytëzohet rruga nga fshati Nerasht. Gjatë luftës së 2001-shit, kjo rrugë është hapur dhe shfrytëzuar nga banorët e Komunës së Tearcës për komunikim me Radushën.